Urządzenia cyfrowe wrogiem Twojego wzroku?

 

Czym jest Cyfrowe zmęczenie wzroku?

Urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego codziennego życia. Zdecydowana większość ludzi w krajach rozwiniętych spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera. Blisko 1/3 badanych (dane CooperVision) korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie. Duża ilość pracy na bliskich odległościach jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania i rozwoju krótkowzroczności. Jednakże oprócz już prawdziwej pandemii krótkowzroczności specjaliści diagnozują nową przypadłość – cyfrowe zmęczenie wzroku. Jest to dyskomfort oczu odczuwany, gdy patrzymy z bliskiej odległości na monitory urządzeń elektronicznych takich jak komputery, telefony, e-booki, czy tablety przez dwie lub więcej godzin – mówi Karolina Golc, optometrysta z salonu EliteOptyk Malinowscy. Poziom dyskomfortu często wzrasta wraz z intensywnością korzystania z ekranu. Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem cyfrowego zmęczenia wzroku. Często jemu towarzyszą bóle oczu i głowy, ból pleców, ramion i szyi, suchość oczu czy niewyraźne widzenie – dodaje.

 

Co wpływa na pogorszenie widzenia?

Istnieje cały szereg czynników, które prowadzą do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jedne z najistotniejszych to: złe oświetlenie, odblaski na ekranie, niewłaściwe odległości patrzenia (zazwyczaj za blisko), zła pozycja podczas pracy (siedzenia) ale również nieskorygowane wady wzroku. Badania zwracają także uwagę na światło niebieskie, czyli część widma światła widzialnego o bardzo krótkiej długości fali elektromagnetycznej – znajdującej się zaraz za promieniowaniem ultrafioletowym. Duża ekspozycja na światło niebieskie może być czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – wyjaśnia specjalista optometrii klinicznej dr Andrzej Malinowski. Pracując przed monitorami urządzeń elektronicznych dużo rzadziej mrugamy, co doprowadza do przerwania filmu łzowego, wysusza oko a nawet powoduje swędzenie i pieczenie oczu. Film łzowy osób pracujących przy komputerze, cierpiących na cyfrowe zmęczenie wzroku wykazuje analogiczne zmiany jak u osób z chorobą suchego oka – dodaje dr Malinowski.

 

Jak dbać o wzrok?

Najprostszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku jest robienie sobie przerw podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi, gdy tylko jest to możliwe. Większość użytkowników urządzeń elektronicznych wykazuje symptomy uzależnienia – często każda wolna chwila jest wykorzystywana na sprawdzenie na smartfonie np. mediów społecznościowych… Aby pomóc złagodzić cyfrowe zmęczenie wzroku należy postępować z zasadą 20-20-20 – co 20 minut zrobić należy przerwę na 20 sekund, patrząc na odległości nie mniejszą niż 20 stóp, czyli nie mniej niż 6 metrów – opowiada Karolina Golc, optometrysta z salonu EliteOptyk Malinowscy. W zmniejszeniu dolegliwości mogą również pomóc okulary korekcyjne z antyrefleksem i odpowiednio dobraną mocą oraz z powłoką ochronną (np. Blue Control Hoya), która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany cyfrowe – precyzuje Karolina Golc.

Istotnym sposobem zmniejszenia dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku jest mruganie – trzeba być świadomym istotności nawilżania gałki ocznej podczas mrugnięcia. Skupiając wzrok na urządzeniach cyfrowych dużo rzadziej mrugamy. Pacjenci, którzy nie pamiętają o tej czynności mogą zainstalować sobie na komputerze specjalną aplikację, która będzie o tym przypominała – podpowiada optometrysta.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pracując przy monitorach warto zadbać również o odpowiednia pozycję ciała podczas pracy i odpowiednie siedzenie. Należy pamiętać, że monitor powinien być w odpowiedniej odległości od oczu, a ekran nieco poniżej poziomu wzroku.

 

Cyfrowe zmęczenie wzroku – plaga naszych czasów.

Urządzenia cyfrowe obecnie są nieodłączną częścią naszego życia. Obok codziennej - nieraz wielogodzinnej pracy często z dowolnego miejsca, umożliwiają stały kontakt ze znajomymi, pozwalają chwytać i dzielić się momentami każdej chwili życia przez media społecznościowe. Jednak niestety wiele godzin spędzonych przed monitorem nie pozostaje obojętnych dla zdrowia – w szczególności dla oczu. Wprowadzenie drobnych korekt, korzystanie ze specjalnie przypisanej korekcji okularowej oraz świadoma zmiana przyzwyczajeń i zadbanie o odpowiednią przestrzeń do pracy może wyeliminować dolegliwości związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku.

 

Zachęcamy do szerszego zainteresowania się tematem cyfrowego zmęczenia wzroku.

W dniach od 16. sierpnia do 5. września we wszystkich salonach EliteOptyk Malinowscy w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim można wykonać darmowe badanie wzroku i otrzymać bon na zakup okularów z soczewkami Blue Control lub Blue Resistant Coat – szczegóły w salonach.

 

Sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.