Urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego codziennego życia. Zdecydowana większość ludzi w krajach rozwiniętych spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera. Blisko 1/3 badanych korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie[1].

 

Przyzwyczajenia i zachowania dorosłych naśladują również dzieci i młodzież, którzy często jeszcze więcej niż rodzice korzystają z urządzeń elektronicznych. Nauka zdalna, z którą mieliśmy i mamy do czynienia, sytuację dodatkowo pogorszyła. Duża ilość pracy na bliskich odległościach, dodatkowo w zamkniętych pomieszczeniach jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania i rozwoju krótkowzroczności u dzieci. Najświeższe badania przesiewowe wśród dzieci i młodzieży szkolnej wykazują, że już co drugi uczeń może mieć problem z krótkowzrocznością[2].

 

Z krótkowzrocznością mamy do czynienia w przypadku kiedy równoległe promienie światła, przy rozluźnionej akomodacji, czyli przy obserwacji dalekich przedmiotów, ogniskują się przed siatkówką, stąd do ostrego, wyraźnego widzenia niezbędna jest soczewka rozpraszająca (minusowa). – opowiada dr Andrzej Malinowski z salonu optycznego EliteOptyk – Na powstanie i ewentualny rozwój krótkowzroczności oprócz czynników środowiskowych wpływa również genetyka, czyli krótkowzroczność u rodziców, ale również czynniki optyczne czyli opóźnienie akomodacji czy rozogniskowanie obwodowe nadwzroczne. – wyjaśnia specjalista. Należy pamiętać, iż im wcześniej pojawia się krótkowzroczność tym statystycznie dłuższy jest czas, w którym ta wada wzroku powiększa się i zachodzi to bardziej dynamicznie, a przez to osiąga ostatecznie wyższe wartości.

 

Progresję wady można spowalniać za pomocą farmakoterapii albo wykorzystując metody optyczne. Najbardziej tradycyjna opcja to ortokeratologia – są to twarde soczewki zakładane na noc, które podczas snu odkształcają rogówkę, dzięki temu w ciągu dnia nie jest najczęściej wymagana korekcja optyczna w celu ostrego widzenia. Zauważono, że efektem dodatkowym tego rodzaju korekcji jest spowolnienie lub nawet zatrzymanie postępu krótkowzroczności. Drugim sposobem w kontroli krótkowzroczności jest stosowanie miękkich multifokalnych soczewek kontaktowych z pełną wartością korekcji do dali w części centralnej soczewki i addycją w części obwodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy pełną korekcję krótkowzroczności w części centralnej siatkówki oraz rozogniskowanie obwodowe krótkowzroczne – objaśnia dr Malinowski. W 2019 roku amerykańska Agencja do spraw Leków i Żywności (FDA) zaaprobowała jednodniową soczewkę MiSight do kontroli krótkowzroczności – niestety na razie ta soczewka nie jest dostępna na rynku polskim.

 

Rewolucyjnym rozwiązaniem w kontroli krótkowzroczności są soczewki okularowe z technologią D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) – technologią rozogniskowania peryferyjnego za pomocą kilkuset segmentów umieszczonych na soczewce w sposób przypominający plaster miodu. Mowa o soczewce okularowej MiYOSMART, która została w tym roku wprowadzona na rynek polski. Jest to światowa nowość i przełom w kontroli krótkowzroczności. Soczewka ta, poza częścią centralną o średnicy niemal 1 cm, ma wbudowanych blisko 400 równomiernie rozłożonych mikrosegmentów, z których każdy powoduje rozogniskowanie krótkowzroczne. Każdy z segmentów ma moc rozogniskowania 3,50 dioptrii. – wyjaśnia dr Malinowski.

 

Dzięki doskonałej koncepcji i innowacyjnej technologii produkcji, pod względem estetyki soczewka MiYOSMART nie różni się znacznie od standardowej soczewki jednoogniskowej. Skuteczność działania tych soczewek wykazano podczas 2-letnich badań klinicznych. Postęp krótkowzroczności u dzieci noszących soczewki z technologią D.I.M.S. był średnio o, 60% mniejszy w porównaniu z korekcją okularową jednoogniskową, co daje jeden z najlepszych efektów kontroli krótkowzroczności wśród wszystkich dostępnych metod. Ta metoda jest całkowicie nieinwazyjna i wykazano wysoką skuteczność już u dzieci w wieku 8-13 lat. Progresja krótkowzroczności została całkowicie zahamowana u 21,5% dzieci noszących soczewki MiYOSMART.

 

Nasze salony i nasi pracownicy jako jedni z pierwszych w Polsce przeszli wdrożenie i certyfikację z dopasowania tej innowacyjnej soczewki. Z tego rozwiązania mogą korzystać w zasadzie już najmłodsi pacjenci z początkową krótkowzrocznością. Zalecany wiek stosowania tej soczewki to 6-18 r.ż. Niemniej każdy przypadek należy skonsultować z certyfikowanym specjalistą, który dobierze odpowiednią metodę kontrolowania rozwoju krótkowzroczności do potrzeb i możliwości danego dziecka.

 

Poza odpowiednią metodą spowalniania rozwoju krótkowzroczności, należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o oczy i wzrok. Dzieci powinny więcej czasu spędzać na zewnątrz - minimum 2 godziny w ciągu dnia. Należy również zadbać o regularne przerwy podczas korzystania z urządzeń cyfrowych oraz pracy w bliży – należy stosować się do zasady: 20-20-20. Po 20 minutach pracy należy przez minimum 20 sekund popatrzeć na odległość minimum 20 stóp czyli więcej niż 6 metrów. Dodatkowo, by mieć pewność, że ze wzrokiem dziecka nie dzieje się nic niepokojącego, należy regularnie kontrolować wzrok u okulisty i optometrysty.

 

Wybierając salon optyczny warto pamiętać, jak ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania z użyciem dobrego sprzętu, obsługiwanego przez doświadczonego specjalistę. W salonach EliteOptyk Malinowscy zależy nam na ciągłym podnoszeniu kwalifikacji pracowników, stąd przeprowadzane są częste szkolenia i certyfikacje. Śmiało inwestujemy w sprzęt najnowszej generacji i w swoją wiedzę. Dzięki temu od ponad 30 lat świadczymy usługi na najwyższym poziomie. Naszym priorytetem jest zadowolony pacjent i klient – podsumowuje dr Andrzej Malinowski.

 

Zapraszamy do salonów EliteOptyk Malinowscy

Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 58/12, tel. 85 7305565

Białystok, ul. Sienkiewicza 22, tel. 85 6752430

Białystok, CH Auchan ul. Hetmańska 16, tel. 85 8749409

Białystok, Alfa Centrum ul. Świętojańska 15, tel. 85 6772090

 

 

 

 

[1] Źródło: Keeping up with ocular fatigue in the digital era [Clinical Education]. Contact Lens Spectrum. 2016;31:3-10.; Cyfrowe zmęczenie wzroku | CooperVision Poland

[2] Źródło: Połowa dzieci ma problemy z krótkowzrocznością, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/284159,polowa-dzieci-ma-problemy-z-krotkowzrocznoscia